pomoc
 Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku
Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku

Kronika 2023/2024

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Letni Poranek Muzyczny „Klasyka z Muzyka”

W niedzielę 24 września 2023 roku w sali kameralnej Centrum Kultury Browar B. odbył się ostatni z cyklu Poranków Muzycznych pod nazwą „Klasyka z Muzyka”. Choć w kalendarzu już jesień, motywem przewodnim spotkania było wspomnienie lata. Licznie zgromadzonych najmłodszych mieszkańców Włocławka i okolic w świat letniej beztroski i przygody wprowadziły dźwięki gitary i instrumentów perkusyjnych.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła skomponowana przez pana Mariana Szczepańskiego piosenka „Gdy Muzyka gra” w wykonaniu uczennic klasy śpiewu pani Wiesławy Kończewskiej-Plac: Julii Stasinowskiej i Karoliny Witwickiej. Młodzi melomani, jak zawsze, włączali się w jej wykonanie klaszcząc, podskakując i obracając się zgodnie z tekstem piosenki. Muzycznym zabawom towarzyszyły także dwie inne piosenki: „Wspomnienia z wakacji” oraz „Na Pisanej Hali”. Nie zabrakło też muzyki poważnej: „Andantino” Ferdinando Carullego wykonała uczennica klasy gitary pana Przemysława Kowalskiego, Pola Wasielewska. Młodzi słuchacze mieli okazję sprawdzić, czy trudno jest wydobyć dźwięk z gitary, o której opowiadał i na której grał pan Przemysław Kowalski. Wykonali też wspólnie perkusyjny akompaniament do utworu „Słoń” Camilla Saint-Saënsa.

Audycję jak zwykle poprowadzili: pani Marta Miklaszewska i pan Jacek Szczepański, a scenariusz spotkania opracował pan Jacek Szczepański.

 

115-lecie Oddziału Kujawskiego PTTK

W dniu 23 września 2023 roku w sali wystawowej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ulicy Słowackiego 1a we Włocławku odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 115-lecia Oddziału Kujawskiego PTK-PTTK we Włocławku. O część artystyczną uroczystości zadbali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Podczas krótkiego koncertu zabrzmiały:

  • „Kołysanka” op. 16 Gabriela Faure oraz tango „Por una Cabeza” Carlosa Gardela w wykonaniu pani Katarzyny Kalety – skrzypce i Barbary Jaźwieckiej – fortepian,
  • „Dziś idę walczyć, Mamo!” Małgorzaty Godlewskiej, „Lato, lato, lato czeka” Witolda Krzemieńskiego oraz „He’s a Pirat” Krisa Badelta w wykonaniu Martyny Kotas – skrzypce, pani Katarzyny Kalety – skrzypce i Barbary Jaźwieckiej – fortepian.

 

Sprzątanie świata łączy ludzi

„Sprzątanie świata – łączy ludzi” – pod tym hasłem przebiegała tegoroczna 30. Akcja Sprzątania Świata, której celem jest nie tylko uporządkowanie najbliższego otoczenia, ale również, a może nawet przede wszystkim, budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku jak co roku włączył się do akcji.

W dniu 18 września 2023 roku uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej wzięli udział w szkoleniu online przeprowadzonym przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Tematem szkolenia były ekologia oraz prawidłowa segregacja odpadów. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły wykonali też plakaty promujące ideę nieśmiecenia i poszanowania dla naszej planety.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

W dniu 15 września 2023 roku uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to ma na celu pobudzanie kreatywności i pomysłowości, jest dniem, w którym członkowie społeczności szkolnej skupiają się na rozwijaniu swoich talentów i pasji.

Uczniowie OSM z okazji tego święta przyszli do szkoły w strojach w mniejsze lub większe kropki i wykonywali rozmaite zadania graficzne. Małe kropki przypominać będą każdemu z nich o ogromnym potencjale, jaki drzemie w każdym dziecku.

 

Sportowa Muzyczna – kolejna odsłona

W dniu 11 września 2023 roku w ramach zajęć wychowania fizycznego część uczniów klasy V OSM, pod opieką pani Agnieszki Stasinowskiej i pana Macieja Muszyńskiego, wyruszyła na rajd rowerowy. Tym razem obrali kurs na uzdrowisko Wieniec-Zdrój. Trasa była bardzo prosta, niewymagająca, wręcz idealna. Uczniowie spędzając czas wolny w parku mogli przez chwilę poczuć się jak kuracjusze.

Rajd rowerowy był kolejną częścią projektu Sportowa Muzyczna, realizowanego w ZSM.

 

Miejska inauguracja roku szkolnego 2023/2024

W dniu 4 września 2023 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku odbyła się również miejska inauguracja roku szkolnego 2023/2024. Nasza szkoła nieprzypadkowo została wybrana na organizatora uroczystości, którą połączono z otwarciem nowo wybudowanej sali koncertowej ZSM.

Honory gospodarza uroczystości pełnił Prezydent Włocławka – dr Marek Wojtkowski, a wśród gości znalazło się wiele osób, bez których rozbudowa naszej szkoły nie byłaby możliwa.

Podczas inauguracji nie mogło zabraknąć także pana Piotra Kozłowskiego, głównego projektanta w Pracowni Akustycznej Kozłowski, która była odpowiedzialna za akustykę nowej sali koncertowej.

Zgromadzeni goście mieli okazję przekonać się o walorach akustycznych obiektu podczas krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów ZSM. Wystąpili:

  • Gabriela Wasieleska z klasy fortepianu pana Jacka Szczepańskiego – wykonała Poloneza A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina,

  • trio fortepianowe PSM II stopnia w składzie: Antonina Uzarczyk – flet, Gabriela Kaźmierczak – skrzypce i Szymon Piórecki – fortepian (przygotowanie pani Anna Nasarzewska) – wykonało „Lullaby of Birdland” Georga Shearinga oraz „Caravan” Duke’a Ellingtona,

  • Łukasz Sławianowski z klasy akordeonu pana Sławomira Brzozowskiego – wykonał „Tango pour Claude” Richarda Galliano,

  • kwintet dęty PSM II stopnia w składzie: Kinga Dobrowolska – flet, Alicja Dobrowolska – klarnet, Natalia Dobrowolska – waltornia, Mateusz Dobrowolski – trąbka i Mikołaj Dobrowolski – trąbka (przygotowanie pan Robert Józefowicz) – wykonał tematy z filmów „Zorro” Jamesa Hornera oraz „Shrek 1” Harry’ego Gregsona Williamsa,

  • chór Canto pod dyrekcją pana Mariana Szczepańskiego – wykonał „The Lion sleeps tonight” Roberta Johna z filmu „Król lew”.

Uroczystość poprowadziła pani Magdalena Gorzkowska.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

 

W dniu 4 września 2023 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku uroczyście powitali nowy rok szkolny. Uroczystość odbyła się w trzech częściach.

O godz. 9:00 w nowej sali koncertowej ZSM zgromadzili się uczniowie klas I – III OSM I stopnia wraz z rodzicami. W artystyczny nastrój wprowadziła zgromadzonych uczennica klasy II OSM, Antonina Lach, wykonując na fortepianie „Morskie muszelki” Krystyny Gowik. Tosię do występu przygotowała pani Beata Grzegorowska.

O godz. 10:00, podczas uroczystości skierowanej do uczniów klas IV – VIII OSM I stopnia, wystąpiła uczennica klasy fortepianu pani Beaty Grzegorowskiej, Anna Mosakowska (VI OSM), wykonując „W Tatrach” Andrzeja Cwojdzińskiego.

O godz. 16:30 nowy rok szkolny zainaugurowali uczniowie PSM I i II stopnia. W ramach muzycznego akcentu uroczystości zgromadzeni w sali koncertowej słuchacze mieli okazję wysłuchać:

  • I i II części Sonatiny op. 33 nr 1 Daniela Steibelta w wykonaniu Maksyma Kaszubskiego – skrzypce z kl. V c6 (naucz. p. Violetta Dzięcielewska) i pani Hanny Kaszubskiej

  • tematów muzycznych z filmów „Zorro” i „Shrek” w wykonaniu kwintetu dętego PSM II stopnia w składzie: Kinga Dobrowolska – flet, Alicja Dobrowolska – klarnet, Natalia Dobrowolska – waltornia, Mikołaj i Mateusz Dobrowolscy – trąbki (przygot. p. Robert Józefowicz).